HER ŞEY TEFENNİ İÇİN

03 Aralık 2020 19:22 Tefenni Belediyesi 2948

HALKIMIZIN DİKKATİNE!

Kıymetli Hemşerilerimiz;

Bildiğiniz üzere İlçemiz her geçen gün biraz daha gelişmekte, güzelleşmekte ve örnek ilçeler içinde yerini hızlı bir şekilde almaktadır.

              İlçemizin her anlamda gelişmesi ve örnek olması için siz değerli hemşerilerimizin de katkılarına ihtiyacımız bulunmaktadır.

              Belediyemiz yaşam standartlarını arttırmak ve gerek havasıyla gerekse caddeleriyle daha temiz bir Tefenni için bir takım tedbirler almıştır.

Bu çerçevede;

1-  Soba ve kalorifer kazanlarından çıkan küllerin çöp bidonlarına ve çöp bidonlarının çevresine dökümü yasaklanmıştır.

Vatandaşlarımız küllerini ve közlerini bir gün boyunca evlerinde yanmaz bir varilin içinde soğumaya alacaklar ve daha sonra bu külleri çuvallayacaklardır.

  • Zafer Mahallesi, Fatih Mahallesi, Göktürk Mahallesi sakinleri her Pazartesi ve Perşembe günleri saat en geç 09:00’da evinin önündeki kaldırıma bırakacaklardır.
  • Kır Mahallesi, Yenice Mahallesi ve Pazar Mahallesi her Salı ve Cuma günü en geç saat 09:00’da evinin önündeki kaldırıma bırakacaklardır.
  • Eşeler Mahallesi, Yokuş Mahallesi ve Esentepe Mahallesi her Çarşamba ve Cumartesi günü en geç saat 09:00'da evlerinin önündeki kaldırıma bırakacaklardır.

Bu çuvallar Belediyemiz tarafından toplanacaktır.

2- Evlerin bahçelerinden çıkan yaprak bitkisel atık gibi gazeller çöp bidonuna ve çevresine dökülmeyecektir. Vatandaşlarımız bu gazelleri çuvallayarak Belediyemiz zabıta birimine haber verecektir ve Belediyemiz tarafından toplanacaktır.

3- Caddelerin beton ve sıcak asfalta dönüşmeye başlamasıyla caddelerdeki ağaç yapraklarının ve çam pürçüklerinin yol açtığı çevre kirliliği şikayetleri de beraberinde getirmiştir.

Vatandaşlarımızın bahçelerindeki caddelere bakan tarafındaki ağaçlarının yaprak ve gazellerinin kendileri tarafından temizlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu işlemler belediyemiz tarafından yapılacak ve bedeli vatandaşlardan tahsil edilecektir. Veya ağaçların caddeye bakan tüm dalları budanacak ve bedelleri vatandaşlardan tahsil edilecektir.

4- Özellikle kış aylarında bacalardan çıkan yoğun duman İlçemizde ciddi anlamda hava kirliliğine sebep olmaktadır. Bu doğrultuda sertifikasız kömür kullananlar ve yanlış tekniklerle soba ve kalorifer ateşleyenler belediyemizce sık sık denetlenecektir.

Aralık ayından yani bu aydan itibaren, Belediyemiz tarafından hava ölçümleri yapılacak ayrıca akşam ve sabah saatlerinde Drone çekimi ile yoğun duman denetimleri yapılacaktır. Yakıcı belgesi olmayanların kalorifer kazanı yakması engellenecektir. Bu kurallara riayet etmeyenler hakkında cezai işlem uygulanacaktır.  İlçemizin birçok alanına Doğru Yakış Teknikleri asılarak vatandaşlarımız bilgilendirilecektir.

5- Her mahallede bir kaç merkez noktaya çöp ayrıştırma merkezleri konularak Vatandaşlarımızın Plastik - Kâğıt - Karton ve Genel atıkları ayrı ayrı dökmesi sağlanacaktır.

Bu kapsamda caddelerde bulunan tüm çöp bidonları numaralandırılacak ve her çöp bidonuna tebliğ edeceğimiz belirli bina numaralarına hizmet edecektir. Dolayısıyla her çöp bidonu belirli kişilerin sorumluluğunda olacaktır. Çöp bidonlarındaki uygunsuz çöplerden çöp bidonunun sorumluluğunu taşıyan binalar sorumlu olacaktır.

6- Bilindiği üzere Belediyemiz tarafından yapılan sıcak asfalt yollar için milyonlarca lira para harcanmaktadır. Mahalle aralarındaki en ücra yollara varıncaya kadar sıcak asfalt uygulaması yapılan Türkiye'deki nadir İlçelerden birisiyiz. Bu yolları korumak hepimizin başlıca görevidir. Bu doğrultuda ( Pulluk - Saban - Mibzer - Tırmık vb. ) araç ve gereçlerin kaldırım ve yollarda bırakılması ve indirilmesi kesinlikle yasaktır.

     Kıymetli Hemşerilerim, Dünya standartlarında bir yaşam standardı ve temiz huzurlu bir İlçeye sahip olmak için bu kurallara uymak hepiniz için elzemdir. Kurallara uymayanlar hakkında cezai işlemler uygulanacak olup anlayışınızdan dolayı teşekkür ederim. 

Her şey Bizim İçin,  Her şey Tefenni İçin!…

Saygılarımla.

Ümit Alagöz – Tefenni Belediye Başkanı

  • Etiketler
Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.