Barutlu Su

BÖBREK TAŞLARINA VE MİDEYE İYİ GELEN BARUTLU SU

BÖBREK TAŞLARINA VE MİDEYE İYİ GELEN BARUTLU SU

Tefenni ilçemizin 5 km batısında bulunan BARUTLU SUYU, Haraplanlı Mevkiinde İçme Deresi adı ile anılan yerde çıkmaktadır. Suyun çıktığı yerin deniz seviyesinden yüksekliği 1190 metredir. 18 ila -1 derecede soğuk ve içinde serbest Hidroksil iyonları bulunan hafif kükürtlü ve bromürlü bir sudur. Barutlu Suyu gayet yumuşak sulardandır. Litresinde kuru madde oranı 195mg'yi ancak bulmaktadır. Radyoaktivitesi 4 eman olan bu özel sudan içmek şartı ile, böbrek taşı ve kumların düşürülmesi mümkün olmaktadır. Suyun kaynağından içilebildiği gibi kaplara doldurularak götürülüp içilebilir.

BARUTLU SU KİMYEVİ TAHLİL RAPORU
Görünüş ve Renk            : Berrak

Koku                                  : Koku Yok
Tat                                     : Kendine Has
Tortu                                  : Tortu Yok
Teammül (pH)                 : 10,1
Mecmuu Sertlik              : 1,5

1948 yılında düzenlenen ilk analiz raporları o günün şartları ve teknolojisiyle mükemmel bir rapor sunmuş, suyun özellikleri ve sıcaklığından, içinde çözülmüş her maddenin miktarına kadar her şey ayrıntıları ile tespit edilmiştir.

Günümüzden yaklaşık 80 yıl önce düzenlen bu rapor yaptırılan son tahlil  değerleri ile karşılaştırıldığında aradan geçen yaklaşık 80 yıl içerisinde suyun kimyasal yapısında hala bir değişikliğin olmadığını göstermektedir.

BARUTLU SU İSMİ NERDEN GELİR?

Su kaynağından çıktıktan sonra her ne kadar kokusu olmasa da içerisinde bulunan kükürt ve bromür kokusu, suyun çıkış kaynağında barut kokusuna benzer bir koku yaymaktadır. Aynı zamanda tadında da barutumsu bir tat vardır. Eski Tefenni halkı burayı tarif ederken kullandığı "Barut kokan yer, Barut kokan su kaynağı, Barut kokan su" gibi tabirleri ile günümüzde Barutlu Su ismini almıştır.

1969 Yılında yeni bir isale hattı ile İlçe Merkezindeki (Günümüz Adı İle) Barutlu Su Aquapark Tesislerine, 1996 yılında ise isale hattı baştan sona yenilenerek Barutlu Su Otelimizin yanına aktarılmıştır.

Barutlu Suyun halihazırda bir tesisi olmadığı halde Türkiye’nin dört bir köşesinden vatandaşlar İlçemizi ziyaret ederek, Hem Tefennimizin eşsiz yayla havasını tenneffüs edip huzur bulmakta hemde damacana vb. kaplarla bu şifalı sudan yanlarında götürebilmektedir.

İlçemizi ziyarete gelenlerin konaklama yaptığı Otelimizde de yemeklerde ve içme suyu olarak yine bu şifalı su kullanılmaktadır.

 

Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.