HADİ GALİ SENDE GEL! İSTANBUL'DA TEKE RÜZGARI

23 Mart 2015 17:33 Tefenni Belediyesi 2915

Teke Yöresi İstanbul'a Taşındı. Burdur Valiliği, Burdur Belediyesi ve İstanbul Burdurlular Derneğinin Organize Ettiği Burdur Tanıtım Günlerinde Tefenni Belediyesi Olarak Bizde Yerimizi Aldık.

İstanbul Feshane Uluslararası Fuar ve Gösteri Merkezinde bu sene ilk kez "BURDUR TANITIM GÜNLERİ" gerçekleştirildi. 

Burdur Valiliği, Burdur Belediyesi ve İstanbul Burdurlular Derneğinin Organize Ettiği Burdur Tanıtım Günlerinde ilk olarak 18 Mart saat 17:00'de İstiklal Marşı'mızın yazarı ve Burdur'un ilk milletvekillerinden Mehmet Akif Ersoy. Edirnekapı Şehitliği'ndeki mezarı başında anıldı. Okunan duaların ardından Ersoy'un kabri çiçeklerle donatıldı. Daha sonra Beyoğlu Tünel'de bir araya gelen Burdurlular, buradan Galatasaray Lisesi'ne doğru yürüdü. En önde kağnı arabasının yer aldığı yürüyüşte, "Burdur Tanıtım Günleri, 19,20,21,22 Mart - Hadi Gali Sen de Gel" pankartı açtı. Yürüyüş boyunca İstiklal Caddesi'ndeki vatandaşlara ve esnafa Burdur'a özel ceviz ezmesi dağıtıldı. 

Galatasaray Lisesi'ne kadar yürüyen Burdur'lular burada Burdur/Aziziye köyü yörüklerinin hazırladığı Burdur'a özgü halk oyunları gösterisi sundu. Burdur'un en önemli halk oyunlarında biri olan "Teke Zortlatması"na oradaki ABD'li siyahilerin eşlik etmesi oyunları izleyenlerden alkış aldı.

Yöresel kıyafetler giyen Havaana Koçak, kağnı üzerinde Burdur'u tanıtan ve Çanakkale Zaferi'ni anlatan iki şiir okudu.

Burada konuşan Burdur Valisi Kürklü, İstanbul'da ilk kez tanıtım günleri düzenlediklerini, kendilerine ve Burdur'a ve Burdur'un kültürüne güvendiklerini söyledi.

İstanbulluları, Feshane'deki tanıtım günlerine davet eden Kürklü, "İmparatorlar şehri Sagalassos'umuzla, hızlı atların ve gladyatörlerin şehri Kibyra'yla İstanbul'a çıkartma yapıyoruz. Burdur'u görmeyen, Burdur neresidir diye merak edenleri Feshane'ye bekliyoruz. Şundan emin olsunlar geldiklerine pişman olmayacak. Burdur, hakikaten kültür zengini, değişik tatların lezzetlerin bulunduğu bir kentimiz" diye konuştu. 

Tefenni Kaymakamlığı ve Belediyemizin ortaklaşa hazırlandığı TEFENNİ standımıza 4 gün boyunca başta Başbakan Yrd. Sn. Numan KURTULMUŞ olmak üzere çok sayıda bakan, bürokrat, milletvekili ve işadamı ziyaret ederken İstanbul'da ve çevre illerde yaşayan çok sayıda Tefenni'li hemşerimiz, Tefenni'de görev yapmış ama Tefenniyi unutmayan vatandaşlarımızda standımızı ziyaret edip hasret giderdiler.

Standımızı Tefenni Kaymakamımız Sn. Onur YENİAY ve Belediye Başkanımız Sn. Ümit ALAGÖZ temsil ederken, İl Genel Meclisi Üyemiz Levent TOKMAKER, Belediye Meclis Üyeleri İsmail TOKMAK, Mustafa YILDIRAN,Mustafa COŞKUN, Firdevsi GÖKÇEN, Belediyemiz Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mustafa YILDIZ, Hesap İşleri Müdürü Cemil YAMACI, İşletmeler Müdürü Ziya ERSOY, Belediye çalışanları Halil KARA, Malik DABAN, Meliha DİLMEN, Nuri YAMACI ve İsa MUMCU Fuar alanında Tefenni standımızda yer alan isimlerdi. Hasanpaşa köyü muhtarı İsmail AKSOY'da standımızda Hasanpaşa yünüm şenliklerine ait fotoğrafları sergileyerek İlçemizin kültürel tarihi tanıtımına katkıda bulundu. 

Tefenni Standımızda sergilediğimiz ve ikram ettiğimiz böbrek taşlarına ve böbrek rahatsızlığına iyi gelen Barutlu Suyumuz ve Tefennimize özgü kıvamıyla orada hazırlayarak ikram ettiğimiz Tefenni Tarhanamız Fuar Alanındaki misafirlerimizin, diğer il, ilçe, kurum stant görevlilerinin ve Tefennili hemşerilerimizin yoğun ilgisi ve beğenisiyle karşılandı. 

Fuarın 2. gününde İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İzzet ŞAHİN bey ve Atatürk Ortaokulu Müdürümüz Emin KAYA eşliğinde fuara katılan, Tefenni Atatürk Ortaokulu öğrencileri folklor ekibimiz sahne alarak Müzik Öğretmeni Egemen BALHAN eşliğinde "TEFENNİ ZEYBEĞİ" ve yöresel oyunlarımızı icra ettiler. 

Fuarın son gününde fuara katılımımızdan dolayı Burdur Valimiz tarafından Teşekkür plaketi verildi. Plaketi Tefenniyi temsilen İşletmeler Müdürümüz Ziya ERSOY Aldı. Son gün standımıza gelen ziyaretçilerimizin büyük çoğunluğu Tefenni'li hemşerilerimizdi.

 

 

1. gün tanıtım fotoğraflarımızın tamamı bu albüm üzerinden paylaşılacaktır. Albümümüz ziyaretçilerimiz geldikçe sürekli olarak güncellenmektedir.

Posted by Tefenni Belediyesi on 19 Mart 2015 Perşembe
 

2. gün tanıtım fotoğraflarımızın tamamı bu albüm üzerinden paylaşılacaktır. Albümümüz ziyaretçilerimiz geldikçe sürekli olarak güncellenmektedir.

Posted by Tefenni Belediyesi on 20 Mart 2015 Cuma
 
 
Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.